Günlük Analizler | TrendFX

GÜNLÜK ANALİZLER

09 August 2019, Friday

Uzman analistlerimiz, dünyadaki gelişmeleri ve piyasayı yorumlayıp, herkesin anlayabileceği dilde paylaşıyor. Yatırımlarınız, TrendFX ekibinin doğru yönlendirmeleri sayesinde güvende. Siz de her gün ücretsiz analizlerimizi okuyarak pozisyonlarınızı doğru alabilirsiniz.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) aylık ekonomi bülteninin ağustos sayısı yayımlandı. Bültende, 25 Temmuz 2019 tarihli para politikası toplantısında yönetim konseyinin bankanın faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı ve faiz oranlarının, en azından gelecek yılın ikinci yarısına kadar ve enflasyon hedefi olan yüzde 2 doğrultusunda mevcut seviyesinde veya daha düşük kalmasının beklendiği anımsatıldı.

Ticarette artan korumacılık tehdidine, finansal piyasalarda oynaklıklara ve gelişmekte olan piyasalardaki kırılganlıklara bağlı olan uzatmalı belirsizliklerin Euro Bölgesi’nde özellikle imalat sektörüne olumsuz yansıdığına ve ekonomik büyümeye zarar verdiğine işaret edilen bültende, “Bu ortamda, enflasyonist baskılar yumuşak kalmıştır. Bu nedenle, finansal koşulların çok olumlu olarak kalmasını sağlamak ve Euro Bölgesi’nin ekonomik genişlemesini destelemek için önemli ölçüde bir parasal teşvike ihtiyaç duyulmaya devam edilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

TEKNİK OLARAK:

1,1193 hedefimizi yukarı yönlü kırıp üzerinde tutunamayan EURUSD paritesinde tekrar bu seviyenin zorlandığını izliyoruz. Haftayı bu seviye üzerinde kapatırsak haftaya alıcılı seyrin için beklentimiz artacaktır ve 1,1280 ile 50 günlük hareketli ortalama üzerinde kapanış izleyebileceğiz. Aşağı yönlü satışlarda ise genel trend yönü satış olması nedeniyle dah güçlü geri çekilme izlenebilecektir. 1,1086 tekrar test edilebilecek paritede bu seviye tekrar alım için uygun bölge olacaktır.

EUR/USD

USD/JPY

Çin’de üretici fiyatları temmuz ayında 3 yıldan beri il kez düştü ve – 0,3 oldu. Buna karşılık Çin’de tüketici fiyatları ise beklenenden daha yüksek geldi. İki yılın en yükseği ola TÜFE’de artış temmuzda % 2,8 oldu. Enflasyonun önemli bir kaynağı gıda fiyatları, onun içinde ise 1,2 puanla meyve/domuz eti fiyatlarından geldi. Çekirdek enflasyona bakıldığında ise yatay bir seyir var.

İki yılın yükseği. Gıda kaynaklı, 1.2 puanlık katkı yalnızca meyve/domuz eti fiyatlarından geldi. Çekirdek enflasyon yatay. Üretici fiyatlarındaki düşüş Çin yönetiminin ekonomide yaptığı gevşeme ve teşvik politikalarının artarak devam etmesine sebep olabileceği yönünde yorumlar yapılıyor.

Diğer yandan Çin ekonomisinin de deflasyonun doğal bir sonucu olarak yavaşlamaya doğru evrilmesinin dünya ekonomisi üzerinde çok ciddi etkiler yaratabileceğinden korkuluyor.

Çin merkez bankası bugünkü referans kurunu 7,01 seviyesinde fiksledi. Çin Yuanı şimdilik sakin bir seyir izliyor. Yorumcular açısından bu rakam kontrollü bir gevşemeye işaret ediyor. Öte yandan Çin’in yuan referans kurunu 7 ve üstü seviyelerinde  tespit etmesi, Trump’ın ek vergi hamlesine karşı yuanın değerini düşürerek karşı çıkmaya çalışan bir hamle olarak görülüyor.

TEKNİK OLARAK:

Tekrar 105,735 seviyesine gerileyen USDJPY paritesinde bu seviye üzerinde tutunma çabaları izliyoruz. Güçlü ayı piyasasına giren paritede bu seviyede geçilir ise 104,654 hedeflenecektir. Yukarı yönlü alımlarda ise 106,317 üzerinde 107,17 hedeflenecek paritede düşüş trend kanalı içinde 50 günlük hareketli ortalama altında kaldıç alımlarda temkinli olmayı öneriyoruz.

USD/JPY

GBP/USD

ABD ile Çin arasında ticaret savaşı belirtileri Trump’ın ek vergi uygulamasıyla yeniden başlarken Çin’in buna karşı hamlesi yuanın değerini düşürmek olmuştu. Fakat Çin bu zamana kadar yuanın resmen belirlediği referans kurunu 7’nin üzerinde belirlememiş ve bu da ekonomi ve siyaset analistleri tarafından Çin’in henüz masadan kalkmak istemediğini göstemesi olarak yorumlanmıştı. Fakat bu durum şimdi değişti 11 yıldan beri ilk kez Çin 1 dolar= 7 yuan kurunun üstünde bir seviye belirledi.

Yuan, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) günlük referans kuru beklenenden güçlü bir seviyede belirlemesinin ardından yükseldi. PBOC dolar karşısında günlük referans yuan kurunu Perşembe günü 7,0039 seviyesinde belirledi. Banka, yuan fiksingini 2008 yılından beri ilk kez 7 seviyesinin üzerinde belirlemiş oldu. Çin dışında işlem gören yuan dolar karşısında 08:18’de yüzde 0.22 ekside 7,0701’den işlem görürken, Çin parası kur sepeti karşısında en az 2015 yılından bu yana en zayıf seviyesine geriledi.

Scotiabank stratejisti Gao Qi, “Şimdi Çin, paniği önlemek istiyor. PBOC yuanı kısa vadede istikrara kavuşturmak için sinyaller göndermeyi sürdürecek. Büyük bir ihtimalle beklenenden güçlü fiksing belirlemeye, Hong Kong’da tahvil satmaya ve belki offshore piyasada yuan forward puanlarını yükseltmeye devam edecektir.” dedi. PBOC bu hafta başında günlük fiksingi zayıf belirleyerek yuanda sert kayıpları tetiklemiş, aynı zamanda küresel bir kur savaşı endişelerini de artırmıştı. Piyasa, bankanın ilan ettiği referans kuru bu hafta yakından takip ediyor.

TEKNİK OLARAK:

1,2121 i kendine taban yapıp bu seviye üzerinde tutunan GBPUSD paritesinde momentumun güçlendiğini izliyoruz. Yukarı yönlü alımların gelmesinde 1,2229 direnci geçilir ise 1,2313 ve sonrasında 1,2406 hedeflenecektir. Trend yönünde hareketlerin devam etmesini beklediğimizden trend kanalı içinde kaldıkça yükselişler satış fırsatı olacaktır. 1,2121 desteği aşağı yönlü kırılır ise 1,1966 ya kadar geri çekilme izlebilecektir.

GBP/USD

USD/TRY

Geçtiğimiz ay Türk Lirası gelişen ülke paraları arasında dolara karşı en fazla, daha doğrusu tek değer kazanan para oldu.  TL’nin değer kazanma süreci dün ve bu sabah itibarı ile de devam etti. Dün 5,44 – 5,51 bandında dalgalanan dolar/TL bugün de 5,47 seviyesinde seyrediyor. Böylece 200 günlük hareketli ortalamanın 5,57’deki desteğinin kırılmasından sonra bu kez de 5,50 psikolojik destek kırılmış oldu. Bu hafta 5,56’lardan 5,46’lara kadar gerileyen dolar hafta başından bu yana TL karşısında % 1,4 civarında değer kaybetti.

Societe Generale stratejist Phoenix Kalen TL’nin hızla değer kazanmaya devam edeceği kanısında… Ona göre dolar /TL kuru, TL’nin % 17 kadar değer kazanması ile 4,70’e kadar düşecek. Uluslararası Bloomberg’in haberine göre Kalen, “Enflasyonun düşüyor olması, TCMB’nin yüksek faiz indirimine rağmen yüksek getirili Türk varlıklarının hâlâ cazip olmasını sağlıyor” diyor. Diğer bir sebep enflasyonun düşeceği beklentisi. Burada da eylül –ekim aylarına kadar olan baz etkisi önemli bir rol oynuyor. Goldman Sachs’a göre enflasyon Eylül ve ekim ayında yüzde 10’ün altına düşebilir. Böylesi beklentiler şimdiki % 16,5’luk politika faizi ve onun tarafından etkilenen diğer faizlerin bile dünya ortalamalarına göre gayet yüksek reel getiri veriyor oluşu anlamına geliyor.

Cari açığın azalması ise bir diğer olumlu etki. Her ne kadar bu olumlu gelişme büyük ölçüde ekonomideki durgunluk sonucu ithalatın azalması yüzünden olsa da, cari açığın son 16 yılın en düşük seviyelerine gelmesi TL açısından yine de iyi haber. Ayrıca eğer TCMB’nin açıkladığı reel efektif döviz kuruna bakılacak olursa, TL son dönemdeki yükselişe rağmen hâlâ “ucuz!”

TEKNİK OLARAK:

Düşüş trend kanalı içinde seyrine devam eden USDTRY paritesinde beklentilerimize paralel olarak TL deki değerlenmenin devam etmesini bekliyoruz. 5,4782 hedefimizi gerçekleştirip bu destek seviyesinin altında seyreden paritede 5,4264 hedefimizde olacaktır. Bu seviyeninde altında 5,25 e kadar düşebielcek paritede  yukarı yönlü alımlarda ise trend kanalı kırılır ise 5,7267 test edilebilecektir. Bu seviyeler 50 günlük hareketli ortalama altında kalması nedeniyle satış fırsatı olacaktır.

USD/TRY

GOLD

Altın, yatırımcıların piyasalarda yükselişe neden olan beklenenden güçlü yuan fiksingini değerlendirmesiyle birlikte erken işlemlerde gerilemesinin ardından altı yılın zirvesine yakın seyretti.

Çin Merkez Bankası (PBOC) günlük referans yuan kurunu on yıldan uzun bir süreden bu yana ilk kez 7’den zayıf bir seviyede belirledi. Buna karşın analist beklentilerinden güçlü olması, Asya hisselerinde yükselişi tetikledi.

Değerli metal Fed’in ılımlı faiz indirimlerinin ticaret savaşı nedeniyle yavaşlayan küresel büyümeyi dengelemeye yeterli olmayabileceği yönündeki spekülasyonun etkisiyle hala altı yılın zirvesine yakın seviyelerde bulunuyor.

Goldman Sachs Group Inc. analistleri, yatırımcıların güvenli liman arayışıyla altının gelecek altı ayda 1,600 dolara tırmanacağını tahmin ediyor.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altı miktarı verilere göre Çarşamba günü itibariyle art arda sekizinci günde de artış kaydederek Mart 2013’ten beri en yüksek seviyesine ulaşırken Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 azaldı.

TEKNİK OLARAK:

Beklentilerimize paralel olarak yükselişine devam eden sarı metalde momentumun biraz zayıfladığını izeliyoruz. Bugün tepki satışları gelebilecek kıymetli metalde artık 1500 ün taban olmasını ve bu seviyeler üzerinde tutunma izlememiz gerekyiyor. Haftayı bu seviye üzerinde kapatmamız kapatmamız yükselişi destekleyecek bir unsur olacakken aşağı yönlü satışların ise 1473 e kadar geri çekilmeyi alım fırsatı olarak değerlendiriyoruz. Ancak bu seviye altında satış önerebileceğimiz ALtın için AL tavsiyemiz şimdilik devam ediyor.

GOLD

Petrol

Petrol, Suudi Arabistan’ın ticaret savaşı kaynaklı fiyat düşüşünü önlemeye yönelik seçenekler üzerinde tartışmak için diğer üreticilerle iletişime geçmesinin ardından yedi ayın en düşük seviyesinden sıçradı.

New York’ta işlem gören vadeli kontratlar Çarşamba günkü yüzde 4.7’lik kaybının önemli kısmını geri aldı. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen Suudi yetkililer, krallığın fiyatlarda süregelen düşüşe tahammül etmeyeceğini aktardı.

ABD stokları sekiz haftadan bu yana ilk kez artış kaydederek ham petrol fiyatlarında Çarşamba günü görülen sert düşüşü destekledi.

Petrol fiyatları bu ay yüzde 10 civarında düşüş kaydetti. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerin kötüleşmesi halihazırda pek parlak olmayan tüketin görünümünü iyice bozuyor.

Dünyanın en büyük bağımsız petrol tüccarı Vitol Group’a göre küresel petrol talebi 2019’da günlük 650 bin varili aşmayacak. ABD stoklarının da düşüşünü durdurması ve İran Körfezi’ndeki gerilimin etkisini azaltmasıyla, petrolü destekleyici unsurlar iyice zayıfladı.

VM Markets idari partneri Stephen Innes, “Petrol fiyatları kayıplarının bir kısmını geri aldı ancak algı hala ciddi şekilde aşağı yönlü. Büyük soru hala sözlü müdahalenin düşüşü durdurmak için yeterli olup olmayacağı ya da traderların bu fırsatı kısa pozisyonlarını artırmak için kullanıp kullanmayacağı.” dedi.

Londra’da işlem gören Ekim vadeli Brent petrol kontratı 1.58 dolar (yüzde 2.8) artışla varili 57.81 dolara tırmandı.

TEKNİK OLARAK:

Düşüş trend kanalı içinde seyrine devam eden Brent Petrolde 57,93 seviyemiz altında tutunma devam ediyor. Petrol ihraç eden ülkeleri bu seviyeler rahatsız ederken alımların beklenildiği gibi güçlü gelmediğini görüyoruz. Satışların devamı ile 55,43 e kadar geri çekilebilecek petrolde yukarı yönlü alımların gelmesi durumunda ise 60 dolar hedefimizde olacaktır.

Petrol

DAX

Asya hisse senetleri karışık seyrederken ABD hisse senedi vadeli kontratları yeniden öne çıkan ticaret endişelerinin Wall Street’teki iyimser seansı dengelemesiyle çekildi. Avrupa hisse vadelileri düştü. S&P 500 Endeksi yatırımcıların yuanı istikrara kavuşturma çabalarından teselli bulmasıyla yaklaşık yüzde 2 yükseldi. Dolar ve Çin dışında işlem gören yuan fazla değişmedi.

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) üç vadedeki varlık alımında değişikliğe giderek yataylaşan getiri eğrisini ele almak istediğinin sinyalini vermesiyle tahvil faizleri düştü. Küresel hisse senetleri Şubat 2018’den bu yana Pazartesi günkü kaydedilen en sert kaybı geri almaya çalışıyordu. Çin’in yuanın değer kaybetmesine izin vermeyi sürdürebileceği endişeleri piyasalarda panik yaratmıştı. Çin’in üretici fiyat endeksi yaklaşık üç yıldan beri ilk kez gerileyerek, ABD – Çin ticaret savaşının etkisiyle imalatçıların kar görünümünü kötüleştirdi.

People’s United Advisors baş tahvil stratejisti Karissa McDonough, “Ticaret sorunları şiddetlenmeye devam ediyor ve biraz çıkmaza girmiş durumdayız. Ne Trump ne de Çin’in gerçekten masaya oturmaya niyeti var gibi görünüyor.” dedi.

TEKNİK OLARAK:

11753 direnci üzerinde tutunmaya çalışan Endekste bugünde alıcılı seyir ederse 11875 ve sonrasında 12026 hedeflenebilecektir. ABD ile Çin arasındaki gerilimin durulması ile artan risk iştahı Dax a alım getiriyor. Haftayı yükseliş ile kapatırsak düşüş trend kanalını kırabilecek ednekste aşağı yönlü satışlarda ise 11660 ve sonrasında 11534 hedeflenebilir.

DAX