Günlük Analizler | TrendFX

GÜNLÜK ANALİZLER

19 Temmuz 2019, Cuma

Uzman analistlerimiz, dünyadaki gelişmeleri ve piyasayı yorumlayıp, herkesin anlayabileceği dilde paylaşıyor. Yatırımlarınız, TrendFX ekibinin doğru yönlendirmeleri sayesinde güvende. Siz de her gün ücretsiz analizlerimizi okuyarak pozisyonlarınızı doğru alabilirsiniz.

Bu sabah Asya borsalarında japonya öncülüğünde toparlanma hakim oldu. Dün de Wall Street ralliye devam etmiş endeksler yükseliş ile kapanmıştı. Ancak küresel veri akışı, göreli zayıf seyrini sürdürüyor. Ticaret Savaşları’nda ise bir türlü ilerleme kaydedilemiyor, Fed’in 31 Temmuz’da faiz indireceği kesin, fakat arkası gelecek mi?  ABD ekonomisinin inşaat sektörü dışında canlı seyretmesi Fed’in birden çok faiz indireceğine dair beklentileri gölgeliyor.

ABD’de konut verileri, göreli zayıf açıklandı. Euro Bölgesi Haziran enflasyonu da yıllık %1,1 ile göreli düşük.    ABD’de  uzun vadeli konut kredi faizlerinde son aylarda yaşanan  düşüşe rağmen dün Haziran ayı konut piyasa aktivitesi verileri  beklentilerin altında açıklandı. ABD’de iş dünyasının nabzını tutan Bej Kitap raporu ise, ülkede ekonomik faaliyetin ılımlı bir hızda  büyümeye devam ettiğine işaret etti. Ülkede istihdam, önceki raporlama  dönemine göre biraz yavaşlarken, enflasyonun bir miktar daha düşük  olduğu belirtildi. Euro Bölgesi’nde de yıllık enflasyon Haziran ayında  %1,3 olurken, çekirdek enflasyon da %1,1 ile düşük seyrini sürdürdü.

Küresel veri akışı, başlıca merkez bankalarının yakın gelecekte daha  destekleyici para politikaları uygulayabilecekleri yönünde verdikleri  sinyaller ile uyumlu görünüyor.

TEKNİK OLARAK:

Dün çift dip sonrasını yükselişini gerçekleştiren EURUSD paritesinde yeni yüne satıcılı başladık. 50 günlük hareketli ortalam üzerinde tutunmaya çalışan paritede bu seviye üzerinde haftayı kapatabilirsek 1,1303 ve sonrasında 1,1336 hedefleyeceğiz. Aşağı yönlü satışlarda ise tekrar 1,1215 üzerinde tutunma beklediğimizden geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

EUR/USD

USD/JPY

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Bej Kitap raporu, ABD Başkanı Donald Trump yönetimini ticaret politikasınınyol açtığı sorunlara, belirsizliklere karşın, ABD ekonomisinin sonhaftalarda “ılımlı”bir hızla büyümeye devam ettiğini, tüketim harcamalarının güçlü olmayı sürdürdüğünü ortaya koydu.

Bölgesel Fed’lerden derlenen bilgilerle hazırlanan Bej Kitap’ta, istihdamdaki artışın sürdüğünün altı çizildi ve “Ticaretle ilişkili belirsizliğin olası negatif etkileri konusundaki yaygın endişelere karşın, önümüzdeki aylar için görünüm genel olarak pozitif” öngörüsü yapıldı.

Bej Kitap’ta, ulaştırma şirketlerinin faaliyetlerinde gelişen zayıflık ve imalat sektöründeki ticaret ile ilişkili sorunlara da işaret edildi ve bu konuda Trump yönetiminin uyguladığı tarifeler nedeniyle Çinli şirketlerin kullandıkları parçaları üreten bazı ABD şirketlerinin üretimlerini yurtdışına kaydırarak işten çıkarmalara neden olduğuna da dikkat çekildi.

TEKNİK OLARAK:

Dünkü sert satış sonrası yeni güne tepki alımları ile başlayan paritede 107,471 seviyesinde üzerinde seyir izliyoruz. Haftayı bu seviye üzerinde kapatırsak 108,410 ile 50 günlük hareketli ortalamaların kırılmasını beklediğimizden bu seviye sonrası alımlar güçlenecektir. Aşağı yönlü satışlarda ise 107,471 altında 106,591 ilk hedefimiz olacaktır.

USD/JPY

GBP/USD

Bağımsız Bütçe Sorumluluk Ofisi, belirsizliğin artması ve güvenin azalmasının yatırımcıları caydıracağı, AB ile olan ticaret engellerinin de ihracatı olumsuz etkileyeceği ve ülkenin ekonomiyi durgunluğa gireceği öngörüsünde bulundu. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız bir şekilde ayrılması durumunda ülkenin ekonomik durgunluğa gireceği ve kamu borçlanmasının yıllık 30 milyar sterlin artacağı belirtildi.

Değerlendirmede, IMF’nin İngiliz ekonomisinin anlaşmasız Brexit durumunda 2021’de toparlanmadan önce 2020’de yüzde 2 daralacağı şeklindeki öngörüsü temel alındı.  Belirsizliğin artması ve güvenin azalmasının yatırımcıları caydıracağı, AB ile olan ticaret engellerinin de ihracatı olumsuz etkileyeceği belirtilen değerlendirmede, “Hep birlikte bunlar, ekonomiyi durgunluğa iterken, varlıkların değerleri ve sterlin keskin bir şekilde düşecek.” denildi. Bu durumun kamu borçlanmasını yıllık 30 milyar sterlin artıracağı ifade edildi.

OBR, “daha yıkıcı veya düzensiz bir senaryonun kamu maliyesini daha da zora sokacağı” uyarısında da bulundu.  Seçilmesi durumunda ülkenin yeni başbakanı olacak Muhafazakar Partinin en güçlü lider adayı Boris Johnson, 31 Ekim’de anlaşmasız da olsa Brexit’i gerçekleştireceklerini belirtiyor.

TEKNİK OLARAK:

Dün yıl içindeki en dip seviyesinden dönüş gerçekleştiren GBPUSD paritesinde bugünde 1,2584 direnci üzerinde 50 günlük hareketli ortalamalar geçilir ise düşüş trend kanalı kırıldı diyebileceğiz. Bu durumda 1,2805 ilk hedefimiz olacak paritedeaşağı yönlü satışlarda ise 1,2365 desteği test edilebilecektir.

GBP/USD

USD/TRY

Borsa İstanbul’da BIST 100  endeksi, uzun bir aradan sonra dünü tekrar 100 bi n üzerinde tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1.760,08 puan artarken, toplam işlem hacmi 7,9 milyar lira olarak gerçekleşti ve 101.506,25 puandan kapandı.

Gün boyu pozitif bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, bankacılık hisselerinde yoğunlaşan alımlarla yaklaşık 4 ayın en yüksek seviyesi olan 101.844,61 puana kadar yükseldi ve 101.500 puanın üzerinde dengelendi.

Küresel piyasalardaki negatif görünüme karşın TL varlıkların pozitif ayrışma gelecek hafta gerçekleştirilecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına kadar devam edebilir. Ancak toplantıdan bir erken faiz indirimi bu etkiyi bozabilir.

Dün Trump ın Türkiyeye dair bir yaptırım hedefim yok açıklaması TL deki değerlemeye destek oldu.

Bugün yurt içinde uluslararası yatırım pozisyonu, yurt dışında ise  Avro Bölgesinde cari işlemler dengesi ve ABD’de Michigan Üniversitesi Güven Endeksi takip edilecek.

TEKNİK OLARAK:

5,6808 Desteğini güçlü kıran USDTRY paritesinde bu seviye altında haftayı kapatırsak TL deki değerleme devam edecektir ve 5,5945 e kadar geri çekilme izlenebilecektir. Düşüş trend kanalı içinde oldukça satış önerdiğimiz paritede yukarı yönlü alımlarda ise 5,7526 direncinden dönüş beklediğimizden yukarı yönlü alımlar satış fırsatı olarak değerlendirilebilir taki trend kanalıı içinde kaldığı sürece.

USD/TRY

GOLD

Altın fiyatları dün yüzde 1.5 yükselerek.  ons başına 1,452 dolara çıkarak bu yılki yeni zirvesinden  geriledi ve şu anda Altın 1,442. dolar seviyelerinde seyrediyordu. Dolar Spot Endeksi ise Çarşamba günü yüzde 0.1 geriledikten sonra yüzde 0.1 daha düştü.

Inditrade Derivatives & Commodities emtia ve para birimleri müdürü Harish Galipelli, “Fiyatların yüksek seviyelerden geri çekilmesine karşın, genel görünüm, Fed’in faiz indirimlerine gidebileceği beklentilerine bağlı olarak halen yukarı yönlü,” dedi ve “Son dönemdeki durgun ekonomik büyüme Fed’i tüm büyük sektörlerde ekonomik faaliyeti desteklemek için faiz indirimine gitmeye yöneltebilir. Bu durum muhtemelen doları baskı altına alacak ve altının cazibesini artıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Dün açıklanan Fed Bej Kitap’a göre, ABD ekonomisi, bir miktar yavaşlayan istihdam artışları ve enflasyonun istikrarlı hareket etmesi ya da hafifçe zayıflaması ile birlikte ılımlı büyüdü. Vadeli işlem yapan traderlar ise yakın vadeli tahvil faizlerindeki düşüşün ardından, Fed’in bu yıl üç kez faiz indirimine gideceği beklentisini fiyatlıyorlarken Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları Çarşamba günü itibariyle 2,319.2 tona çıkarak 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

TEKNİK OLARAK:

Dünkü beklentilerimize paralel olarak 1453 hedefimizi gerçekleştiren sarı metlade bu seviyeden geri çekilme izliyoruz. Geri çekilmelerin sınırlı kalmasını beklediğimiz kıymetli metalde 1420 desteğine kadar düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Bu seviye altında tekrar satış kanalına girmiş olacağı için düşüşün güçlenmesini beklediğimiz Metalde alımların devamında ise 1453 direnci kırılır ise 1500 dolar seviyesinden bahsedebiliriz.

GOLD

Petrol

Petrol bu hafta, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının yeniden canlanması ve ABD’de azalan tüketimin talep endişelerini güçlendirmesi sonucu yüzde 5’ten fazla düştü. Ancak İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in ülkesinin Trump yönetimi ile görüşeceğine ilişkin haberleri yalanlamasının ardından Orta Doğu’dan petrol akışında aksama olabileceğine ilişkin endişeler halen devam ediyor. Zarif, Washington’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararı ile “kendi ayağına ateş ettiğini” söyledi.

Vanguard Markets Pte Ltd. idari ortağı Stephen Innes, “Petrol piyasaları, daha kötü şeylerin gelebileceğinin bir habercisi olarak, benzin stoklarının mevsimsel hareketin tersine yükselmesinden dolayı baskı altında,” dedi ve “Zayıf benzin tüketimi mevcut küresel talep endişelerini artırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 7 sent yükselerek 63.73 dolara çıktı. Kontrat Çarşamba günü yüzde 1 düşerek 63.66 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI’a kıyasla 6.88 dolar primli işlem gördü.

TEKNİK OLARAK:

Dünkü beklentilerimize paralel olarak 62,66 hedefimizi gerçekleştirip sonrasında tepki alımları ile bu seviye üzerinde kapanan petrolde yükseliş trend kanalının kırılması nedeniyle satıcılı seyrin devamı beklenebilir. 62,66 üzerinde tutundukça tepki alımlarının devam etmesi ile 64,44 test edilebilecek petrolde aşağı yönlü satışlarda ise 58,95 e kadar geri çekilme izlenebilir.

Petrol

DAX

Fed’in politika toplantısına iki haftadan az bir süre kala yayınlanan Bej Kitap, görünümün genellikle pozitif olduğunu ve istihdam piyasasının güçlü kaldığını, buna karşın şirketlerin yüksek ücretleri ve vergilere bağlı maliyet artışını müşterilere yansıtmakta hala zorlandığını işaret etti.

FTSE Russell küresel piyasalar araştırma birimi idari direktörü Alec Young, “Hisselerin güçlü kazançları en sonunda kar realizasyonuna direnemiyor.” dedi.

ABD başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in kilit taleplerinde çok yavaş ilerleme olması, müzakerelerde olumlu bir sonuç elde edilip edilmeyeceğine dair şüpheleri artırıyor. Trump bu hafta, Çin’in Xi’nin taahhütte bulunduğunu iddia ettiği büyük miktarda ABD tarım ürünlerini satın almadığı yolundaki şikayetini tekrarladı. Konuya yakın Çinli kaynakların belirttiğine göre, Çin’in tarım ürünleri alımını artıracağına dair bir anlaşma yapılmadı. Öte yandan, Çin’in temel talebi olan ABD’nin telekomünikasyon devi Huawei Technologies Co.’ya yönelik davranışında da bir ilerleme olmadı.

Bu gelişmelerle birlikte, kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,01 artışla 27.222,97 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,36 primle 2.995,11 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,27 yükselişle 8.207,24 puan seviyelerinde seyretti. ABD’de açıklanmaya başlayan şirket karlarına dair zayıf beklentiler,ikinci çeyrek şirket bilançolarına ilişkin tedirginlikler ve ticaret savaşına yönelik belirsizlikler yatırımcı iştahına olumlu yansımıyor.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, “Para politikasını hafifletmek ABD ekonomisindeki yavaşlamaya karşı sigorta olabilir ancak durgunluk riskinin gerçekten yüksek olduğuna inanmak zor” darken Asya borsaları da Japonya öncülüğünde alıcılı seyretti.

TEKNİK OLARAK:

50 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmaya çalışan endekste 12152 desteği üzerinde tutunma izliyoruz. Bugün aşağı yönlü satışlar gelirde bu seviye kırılır ise 11925 e kadar geri çekilme izlenebilecektir. Böylelikle yükseliş trend kanalı kırılmış olup satışlar güçlenebilecektir. Ancak ABD endekslerindeki kar satışları sonrası toparlanma ve Asya borsalarındaki yükseliş DAX içinde yukarı yönlü alımların devam etmesini destekliyor. 12329 direncinin kırılması durumunda 12652 hedeflenebilecek endekste yükseliş trend kanalı içinde kaldıkça alım tarafında olmayı öneriyoruz.

DAX